Projektjeink

Kapocs

A Kapocs hetente kétszer várja az álláskeresőket. Kötetlenebbül, személyre szabottan, az egyéni szükségleteket figyelembe véve segítünk megtalálni a hozzánk fordulóknak a számukra megfelelő állást. Sok esetben nem csupán az okozza a nehézséget abban, hogy valaki elhelyezkedjen vagy megtalálja a neki való állást. Nem tudják hol keressék vagy lelki problémák is állhatnak az elakadás hátterében. Az is lehet, hogy valaki nem tudja milyen irányba induljon, illetve mik a reális lehetőségek a munkaerőpiacon.

Mi szükség esetén hosszabb személyes, segítő-támogató beszélgetéssel, egyéni esetkezeléssel segítünk a hozzánk fordulóknak, mely ritkábban tapasztalható egyéb állákereső intézményekben.

A program működésének napjain friss, azonnal kezdhető, többnyire végzettséget és különlegesebb kompetenciákkal nem igénylő álláslistával várjuk a munkakeresőket. Ha valaki egy adott területen szeretne elhelyezkedni, neki külön összegyűjtünk megfelelő állásajánlatokat. Ezen kívül lehetőség van nálunk telefonálásra, internethasználatra, illetve segítünk önéletrajz és motivációs levél írásában is, valamint felkészítjük az ügyfeleinket a munkáltatókkal való telefonbeszélgetésekre és az állásinterjúkra.

Az aktív korúak mellett a nyugdíjas és a diák munkavállalókat is várjuk.

Nyitva hétfőn 09:00-13:00-ig és csütörtökön 12:00-16:00-ig.

Kapaszkodó - szeptembertől folytatjuk

Kapaszkodó baba-mama klubunkba szeptembertől továbbra is várunk minden régi és új tagot.

Az elmúlt hónapokban a klubfoglalkozások keretein belül lehetőségük volt az anyukáknak papírt fonni, elkezdődött a "Boldogságműhely" rajztanfolyam, egészséges és finom ételeket kaptak a csöppségek a program során, jártunk a Millenáris parkban és a közeli játszótereken, baba kellék adományokat kaptak az édesanyák minden 3. héten. 
Kapaszkodó 
Sok örömöt Jázminnak és Ricárdónak, akik szeptemberben kezdik az óvodát!

KAPASZKODÓ PROGRAM

A Jövőbarát Alapítvány új programmal bővíti tevékenységét, melynek célcsoportja azok a várandós vagy gyakorló anyukák, akik korábban rendszeresen látogatták az alapítvány programjait.

Kiemelten fontosnak tartjuk a "Kapaszkodó" elindítását a fiatal édesanyák számára.  Közülük sokan túl fiatalon, felkészületlenül csöppentek a gyermekvállalásba, személyiségfejlődésük során még nem alakult ki a családalapításhoz és önmaguk eltartásához szükséges felelősségvállalásuk. Mindezt nehezíti, hogy szinte mindannyian nehéz anyagi háttérrel és kevés vagy szinte semmilyen szülői érzelmi támogatással nem rendelkeznek.

Az alapítvány és a támogatók az utóbbi másfél évben már elvállalták az egyik fiatal anyuka támogatását főként természetbeni adományok (pelenka, élelmiszer, gyógyszer) formájában. Ennél is fontosabb és hosszabb távú küldetésünknek tekintjük, azt hogy ezek a lányok megkaphassák azt a lelki és erkölcsi támogatást, biztatást és megerősítést is, mely megalapozhatja, hogy felelős szülőkké válhassanak és képesek legyenek saját életüket vezetni.

Terveink

-        Programunk családra és életre nevelő program is, melynek a vezetését az alapítvány egyik gyakorló anyukája vállalja.

-      Heti egy alkalommal, hétfői napokon, térítésmentesen várjuk az anyukákat és gyermekeiket. Rendszeresen hívnánk szakmailag elkötelezett védőnőket, szakápolókat a kerületből, akik türelemmel, barátsággal, tapasztalatok átadásával csoportos beszélgetések keretében bővítenék a gyermekgondozás elméleti és gyakorlati ismereteit.

-      A foglalkozás kiváló lehetőség arra is, hogy a lányok egymással megosszák saját tapasztalataikat, hogy meg tudják fogalmazni azokat a nehézségeiket, melyekben segítségre szorulnak. Természetesen az örömteli pillanatok és apró sikerek hangsúlyozása, újra átélése, megosztása is fontos.

-      Célunk a készségeik, a problémáikkal való megbirkózási képességük fejlesztése. A beszélgetések során fejlődik önismeretük, szakember segítségével, szituációs játékokkal megtanulhatják a konfliktuskezelés megfelelő módját, felfedezhetik belső erőforrásaikat.

-        A program elindítása arra is alkalmas, hogy közösségbe vonzza az izoláció érzésével küszködő anyukákat, hogy lehetőséget teremtsen egy kellemes, önfeledt délután eltöltésére, ahol azt érezhetik, hogy nincsenek egyedül.

-      A zavartalan foglalkozások érdekében az anyukák gyermekeinek kialakítanánk egy játszó-rugdalózó kuckót, ahol gyermek felügyeletet biztosítunk erre az időre. Lehetőséget adunk arra is, hogy ha egy édesanyának valami elintéznivalója akad, addig vigyázunk gyermekére.

-        Segíteni kívánjuk az anyákat abban, hogy tanulmányaikat befejezhessék, illetve tovább tanulhasson, ha a gyermek nappali intézményes felügyelete (bölcsőde, óvoda) megoldható.

-        Fontos, hogy szükség esetén az álláskeresésben is segítséget kaphassanak (pld. internet használat, önéletrajz és motivációs levél megírásában nyújtott segítség, bemutatkozásra felkészítő beszélgetés stb.)

-      Igény szerint praktikus háztartási és egészséges életmódra nevelő tanácsokkal, gyakorlati segítséggel (pl. közös sütés-főzés, takarékos bevásárlás) is kívánunk szolgálni.

-      Szeretnénk a lányoknak segítséget nyújtani egy szakma, érettségi vagy mesterség megtanulásában, ehhez az igényeikhez mérten támogatást kapnának a tanulásban, a megfelelő szakma keresésében, akár úgy is, hogy az alapítvány klubhelyiségében szerveznénk kihelyezett oktatást.

-        Lehetőséget szeretnénk nyújtani alkotó tevékenység biztosítására, közös műhelymunkára is, mely közben nem csak kikapcsolódhatnak az anyukák, hanem pld. alkotásaikkal díszíthetik otthonaikat, készíthetnek használati tárgyakat, ajándékokat.

-      Terveink között szerepel adományok gyűjtése a rászoruló anyák és gyermekeik részére, minden olyan kellék, eszköz, ruhanemű, élelmiszer formájában, amire szükségük van, de nem mindig tudják önerőből megvásárolni.

Jelenleg 9 rászoruló anyukáról van ismeretünk, az első meghirdetéskor rögtön hatan jelezték, hogy nagyon szeretnének részt venni ezen a programon. Olyan szocializációs közeget szeretnénk részükre és gyermekeik részére biztosítani ahol továbbra is empatikus környezettel, támogató segítséggel találkoznak és megerősödhetnek szülői szerepükben.

K.R.É.M. programunk

A 2007-ben beindított alternatív napközbeni ellátás a K.R.É.M. - KReatív Élő Műhely (sport- és szabadidő-tevékenységekhez kötődő, hasznos időtöltést és felügyeletet biztosító klubfoglalkozás) 2008 februárjától már heti három, majd szeptembertől heti négy alkalommal tart nyitva. A Gyvt. 41. §-ának (4) bekezdésében szabályozott alternatív napközbeni ellátás, a helyi igényekhez igazodóan, a célcsoport életkori sajátosságainak megfelelően megszervezhetőek az egyesület jelen adottságai keretében. 

Az egyesület klubja egy olyan közösségi teret nyújt a betérő fiataloknak, ahol megismerhetik egymást, meghallgatják őket, ahol figyelnek rájuk. Védett környezetben vannak, ahol az egymás elfogadását, a pozitív életszemléletet helyezzük előtérbe. Egy hely, ahol kevés, de alapvető szabályt betartva tölthetik el szabadidejüket, ahol megmelegedhetnek, zsíros kenyeret, szendvicset, teát, szörpöt kaphatnak. Az összetalálkozásokból, a szabad beszélgetésekből fakadóan megértést és meghallgatást kapnak.

A fiatalok, társasjátékozhatnak, felvilágosító, megelőző folyóiratokat, könyveket, szórólapokat olvashatnak.Az állandó programok mellett igyekszünk olyan egyéb kulturális programokat elérhetővé tenni, amik erősítik a közösséget, illetve alternatívákat kínálnak egy színesebb életre, életvitelre, a szabadidő eltöltésére, és mindamellett példaértékűek is. Hisszük, hogy ezek a programok, a sokszor sivár, érték és érzelemmentes életükbe távlatokat nyitnak.

A célcsoportunk az azonos, illetve hasonló problémákkal küzdő, nehéz vagy szociálisan hátrányos élethelyzetű gyermekek, különösen a csellengő vagy egyéb okból veszélyeztetett tíz év felettiek. Ők elsősorban Budapest III. kerületében - a klub vonzáskörzetében - élő fiatalok, akiknél a háttérben sokszor deviáns szülői viselkedés áll, amit a család rossz anyagi helyzete súlyosbít. Sokuk, miután felszabadult az iskolai kötöttségek alól, motiváció hiányában otthon unatkozik, vagy az utcát járja. Számukra az iskola kudarcaik helyszíne, így az nem vonzza őket, más befogadó intézmény pedig nincsen. Marad az utca világa, ahol a semmittevésből, a lehetőségek hiányából adódóan könnyen sodródhatnak a tiltott élvezeti cikkek, illetve a bűnözés felé. Ők a megfelelő családi háttér és képzettség hiánya miatt nem rendelkeznek alapvető ismeretekkel, így az egészséges életmód, az emberek közötti kommunikáció, a tolerancia terén is hiányosságaik vannak.

Ezek a veszélyeztetett fiatalok - akiknek saját otthoni körülményeik ehhez a legcsekélyebb lehetőséget sem nyújtják - a programjainkon keresztül esélyt kapnak az egészséges életmód, a helyes életvitel, a kultúra átélésére.

A pozitív környezeti és családi minta hiányában különösen fontos megerősíteni az önbizalmukat, megmutatni a szabadidejük tartalmas eltöltésének lehetőségeit, hogy megtalálják önmagukat a megismert önkifejező technikákban, mert így nagyobb eséllyel fogják visszautasítani a drogok által kínált hamis kábulatot.

Célunk, hogy olyan klubhelyiséget, ill. programokat kínáljunk a célcsoportnak, ahol a szociálisan terhelt lakóterületeken élő gyermekek a lakáson kívül töltött szabadidejüket, oly módon tudják eltölteni, amely egészséges testi és lelki fejlődésükhöz elengedhetetlenül szükséges. Célunk, hogy a norma- és értékteremtő programok minél több rászoruló fiatalt érjenek el. Az Éjféli Sportbajnokság és a KRÉM-en belüli programokkal olyan viselkedés- és magatartásformát segítünk elsajátítani, ami mind az egyén, mind a környezet számára jelentősen csökkenti a deviáns viselkedésből adódó veszélyeket, segíti a fiatalok szocializációját, és a társadalomba való beilleszkedést. A programok segítik az egészségesebb életmód megismerését. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a hátrányos helyzetű fiatalok saját megszokott környezetükben, oldott hangulatban, egymást segítve sportolhatnak, tanulhatnak, művelődhetnek és juthatnak sikerélményekhez.A fiatalok, drogmentesen, védett környezetben tölthetik a szabadidejüket.

Alkategóriák